List motywacyjny, czyli dlaczego mam dostać tę pracę

List motywacyjny, czyli dlaczego mam dostać tę pracę

Samo CV nie wystarczy, żeby przekonać pracodawcę, że to właśnie ty jesteś idealnym kandydatem na poszukiwanego pracownika. O ile ten dokument określa fakty związane z twoim wykształceniem czy doświadczeniem zawodowym, o tyle trudno w nim zawrzeć motywację do pracy, do jej zmiany, cechy osobowości, predyspozycje zawodowe i preferencje co do rodzaju pracy. To, na co nie było miejsca w CV zawiera się w liście motywacyjnym, który powinien dać rekrutującej firmie odpowiedź na pytania:
Dlaczego warto zatrudnić pana Kowalskiego? Co pan Kowalski wniesie do naszej firmy? Co zyskamy zatrudniając go?

Pracodawca na ogół najpierw przegląda bazę CV, a potem sięga po list motywacyjny w celu pogłębienia wiedzy o kandydacie. Nie ma czasu na czytanie elaboratów, dlatego bezwzględnie powinien mieścić się on na jednej stronie, niezależnie od ilości ukończonych szkół i miejsc pracy. Powinien być napisany standardową czcionką (np. Arial lub Times New Roman), poprawną polszczyzną, bez błędów ortograficznych lub gramatycznych. Konieczny jest podział na poszczególne…

akapity, aby treść była przejrzysta. W większości branż wymaga się klasycznego listu, według ogólnie przyjętych norm, bez udziwnień i ozdobników. Jedynie w branżach, gdzie ceniona jest kreatywność: np. w reklamie, PR, grafice komputerowej, można pozwolić na polot. Jeśli dokumenty będziesz przesyłać zwykłą pocztą, nie drukuj ich na ozdobnym papierze, tutaj obowiązuje zasada: im prościej, tym lepiej.

Omawiamy budowę listu motywacyjnego, podpowiadając co i jak napisać, aby jak najlepiej się sprzedać.

W lewym górnym rogu wpisujesz swoje dane, podobnie, jak robisz to w każdym urzędowym, oficjalnym piśmie. Po stronie przeciwnej wpisujesz datę.

Warszawa, dn. 10.04.2006

Marta Kowalska
ul. Zawadzkiego 20 m 32
03-930 Warszawa
tel. 0601-234-567, domowy: (022) 622 02 02
e-mail: marta.kowalska@hotmail.com

Powtórne podawanie adresu nie jest konieczne, bo przecież pracodawca znajdzie go w CV, ale nie zaszkodzi dodać. Tuż pod spodem, po prawej stronie umieszcza się nazwę i adres firmy, do której się aplikuje. Dobrze jest wpisać imię i nazwisko osoby prowadzącej rekrutację lub chociaż nazwę działu.

Aby przeczytać ten artykuł w całości, musisz wykupić płatny dostęp. Po zapłacie będziesz miał dostęp z tego komputera do naszych wszystkich treści przez 7 dni.
Zapłać kartą lub eprzelewem. W tej opcji zakup będzie Cię kosztował 5.00 złotych.
Możesz także zapłacić wysyłając SMS o treści AP.TEKST1 pod numer 71068 (koszt jednego smsa: 1.23 PLN z VAT), a następnie w pole poniżej musisz wprowadzić kod otrzymany smsem zwrotnym:


Usługa płacenia SMSem dostępna jest w sieciach T-Mobile, Plus GSM, Orange i Play i obsługiwana jest przez Dotpay.
Regulamin | Składanie reklamacji | Kontakt z właścicielem strony