Elastyczna małpa – skąd znak @ się wziął w adresie e-mailowym

Trudno go nie znać, jest wszechobecny. Znak, dzięki któremu istnieją adresy e-mailowe. Skąd go przyniosło?

Był rok 1971, gdy Ray Tomlinson, inżynier z Cambridge w stanie Massachusetts, prowadził prace nad rozwojem pierwszej sieci Arpanet, z której wywodzi się obecny Internet. Pracownicy firmy Bolt, Beranek and Newman (BBN) zarządzającej tym projektem napisali program pozwalający na pozostawianie wiadomości dla innych osób w komputerach podłączonych do Arpanetu. Tomlinson połączył ten program z innym, na skutek czego powstała możliwość przenoszenia plików pomiędzy komputerami pracującymi w sieci. Aby to zrobić, potrzebował jakiegoś elementu, który wyróżniałby między sobą adresatów wiadomości znajdujących się w różnych lokalizacjach. W jego poszukiwaniu przyglądał się klawiaturze. Z dwóch powodów wybór padł na znak @. Po pierwsze, nie jest możliwe, aby znalazł się on w czyimkolwiek imieniu lub nazwisku. Po drugie, ten znak nazywany po angielsku „at” oznacza „przy” i w logiczny sposób wskazuje, że dany użytkownik siedzi przy danym komputerze.

Zanim jednak znak @ określany w Polsce jako „małpa” trafił do adresu e-mailowego, od 1885 roku na stałe zagościł na klawiaturach maszyn do pisania. Co wtedy znaczył?
Jak twierdzą lingwiści, jego początki sięgają czasów pomiędzy VI a VII wiekiem, kiedy łacińscy skrybowie zaczęli dla wygody używać skrótu od słowa „ad” o znaczeniu: „przy, na, w”. Obcięli górną kreskę od litery d, zaś ogonkiem owinęli dokoła literę a. Ta teoria ma przeciwników, którzy głoszą, że symbol @ rozpowszechnił się w XVIII wieku w obrocie handlowym do określania jednostki ceny, w jakiej można było nabyć dany towar, np. 2 apples @ 20 pence, czyli 2 jabłka w cenie 20 pensów. Używano go głównie w Wielkiej Brytanii.

Spekulacjom co do znaczenia „małpki” położył kres w 2000 roku Georgio Stabilne, profesor historii nauki z La Sapienza University. Odnalazł oryginalne, spisane w 1536 roku dokumenty kupców z Florencji. Wynika z nich, że znak @ reprezentował amforę, czyli dzban o standaryzowanej wielkości wykorzystywany w basenie Morza Śródziemnego do przechowywania produktów spożywczych. Amfora mieściła ok.10 kilogramów ziarna albo 15 litrów wina lub oleju.

W dzisiejszych czasach znak @ jest kojarzony z nowoczesnym przekazem informacji. Trudno wyobrazić sobie, by jakikolwiek biznes mógł bez niego istnieć. Tymczasem popularna „małpa” jest od wieków wykorzystywana w interesach. Przetrwała dzięki swojej elastyczności i umiejętności adaptacji do rozwijającego się handlu.

Małpa za granicą
W różnych językach istnieją odmienne nazwy dla poczciwej „małpy”. Oto niektóre z nich:
Czeski – zavinac czyli rolmops
Duński – alfa-tegn czyli znak alfa, lub snabel-a czyli trąba słonia, lub grisehale czyli ogon świni
Francuski – enroule czyli owinięte a, lub czasem escargot czyli ślimak
Grecki – papaki czyli mała kaczka
Hebrajski – shablul lub shablool czyli ślimak

Aby przeczytać ten artykuł w całości, musisz wykupić płatny dostęp. Po zapłacie będziesz miał dostęp z tego komputera do naszych wszystkich treści przez 7 dni.
Zapłać kartą lub eprzelewem. W tej opcji zakup będzie Cię kosztował 5.00 złotych.
Możesz także zapłacić wysyłając SMS o treści AP.TEKST1 pod numer 71068 (koszt jednego smsa: 1.23 PLN z VAT), a następnie w pole poniżej musisz wprowadzić kod otrzymany smsem zwrotnym:


Usługa płacenia SMSem dostępna jest w sieciach T-Mobile, Plus GSM, Orange i Play i obsługiwana jest przez Dotpay.
Regulamin | Składanie reklamacji | Kontakt z właścicielem strony