Elastyczna małpa – skąd znak @ się wziął w adresie e-mailowym

Trudno go nie znać, jest wszechobecny. Znak, dzięki któremu istnieją adresy e-mailowe. Skąd go przyniosło?

Był rok 1971, gdy Ray Tomlinson, inżynier z Cambridge w stanie Massachusetts, prowadził prace nad rozwojem pierwszej sieci Arpanet, z której wywodzi się obecny Internet. Pracownicy firmy Bolt, Beranek and Newman (BBN) zarządzającej tym projektem napisali program pozwalający na pozostawianie wiadomości dla innych osób w komputerach podłączonych do Arpanetu. Tomlinson połączył ten program z innym, na skutek czego powstała możliwość przenoszenia plików pomiędzy komputerami pracującymi w sieci. Aby to zrobić, potrzebował jakiegoś elementu, który wyróżniałby między sobą adresatów wiadomości znajdujących się w różnych lokalizacjach. W jego poszukiwaniu przyglądał się klawiaturze. Z dwóch powodów wybór padł na znak @. Po pierwsze, nie jest możliwe, aby znalazł się on w czyimkolwiek imieniu lub nazwisku. Po drugie, ten znak nazywany po angielsku „at” oznacza „przy” i w logiczny sposób wskazuje, że dany użytkownik siedzi przy danym komputerze.

Zanim jednak znak @ określany w Polsce jako „małpa” trafił do adresu e-mailowego, od 1885 roku na stałe zagościł na klawiaturach maszyn do pisania. Co wtedy znaczył?

Aby przeczytać ten artykuł w całości, musisz wykupić płatny dostęp. Po zapłacie będziesz miał dostęp z tego komputera do naszych wszystkich treści przez 7 dni.
Zapłać kartą lub eprzelewem. W tej opcji zakup będzie Cię kosztował 5.00 złotych (z podatkiem VAT)
Możesz także zapłacić wysyłając SMS o treści AP.TEKST1 pod numer 71068 (koszt jednego smsa: 1.23 PLN z VAT), a następnie w pole poniżej musisz wprowadzić kod otrzymany smsem zwrotnym:


Usługa płacenia SMSem dostępna jest w sieciach T-Mobile, Plus GSM, Orange i Play i obsługiwana jest przez Dotpay.
Regulamin | Składanie reklamacji | Kontakt z właścicielem strony