Angielski nietypowo

Znacznie łatwiej i szybciej uczymy się języków obcych, gdy nauka jest przyjemnością, odbywa się przy okazji rozrywki lub zabawy. W związku z tym coraz więcej szkół tworzy unikalne, ciekawe metody nauczania.

Jedną z nich jest wykorzystanie w nauce gier RPG (Role Playing Game). Uczestnicy przez cztery godziny spotkania uczą się angielskiego, wcielając się w wymyślone postaci i odgrywając role według scenariusza. Podczas takich zajęć nie korzysta się z podręczników, słowników, nie robi się ćwiczeń gramatycznych i ortograficznych. Prowadzący układa scenariusz i kontroluje spójność podejmowanych przez graczy działań. W ten sposób można poznać słownictwo zarówno z zakresu języka biznesu, medycyny, prawa, jak i innych dziedzin. Dzięki zabawie łatwiej pokonuje się barierę mówienia w obcym języku i nauka następuje szybciej. Richard Whipple, który od niedawna stosuje tę metodę nauczania w Polsce, wymienia też inną korzyść: Moi studenci rozwijają potencjał kreatywnego myślenia i każdy z nich zaskakuje mnie niesamowitą wyobraźnią, doskonale radząc sobie ze stopniami trudności języka angielskiego.

RGP to niejedyny oryginalny sposób nauki angielskiego. Coraz częściej robi się to w nietypowej scenerii: w plenerze, przy okazji zajęć kulinarnych czy w pubie. Nauczanie tą ostatnią metodą wykorzystuje szkoła Aktywni Single (www.aktywnisingle.pl), oferując lekcje angielskiego na spotkaniach, w których uczestniczą trzej mężczyźni i trzy kobiety w określonych grupach wiekowych. Oczywiście jest również lektor – native speaker. Takie nietypowe zajęcia są jednak kosztowne. Godzina za sesję RPG to wydatek ok. 52 złotych. W czasie czterech godzin studenci dostają posiłek i napoje (pizza, fast food, herbata, coca-cola). Nauka w pubie to koszt 60 złotych za spotkanie, w cenę wliczone jest piwo, wino lub sok.

Artykuł można wykorzystywać do przedruków wyłącznie z zachowaniem przepisów  obowiązującego prawa autorskiego i prasowego. W takim wypadku muszą zawierać dane o źródle publikacji oraz autorze. Podpis do tekstu musi wyglądać następująco:

Tytuł: Angielski nietypowo
Autor: Ewelina Kitlińska,
www.kitlinska.pl
Źródło: Gazeta Studencka, kwiecień 2007 (nr 106)